Produkt dnia
Producenci
Kupiłem grilla i nie pasuje reduktor. Co mogę zrobić? 1
Kupiłem grilla i nie pasuje reduktor. Co mogę zrobić?

Mieliśmy już bardzo dużo zapytań odnośnie grilli zakupionych za granicami kraju. Podstawową i główną przyczyną jest reduktor który nie pasuje do polskich butli lub jest przystosowany do innego ciśnienia gazu.

O co chodzi z tym ciśnieniem?

Otóż nie zgłębiając się z byt mocno w szczegóły techniczne tylko w Polsce możemy rozróżnić gaz ziemny którego mamy trzy rodzaje oraz gaz LPG dzielący się na kolejne dwa rodzaje. Każdy z nich posiada inną wartość energetyczną i dlatego też stosowane są różne reduktory o zmiennych parametrach mbar. W Polsce przyjęło się że reduktor do grilla gazowego powinien mieć maksymalną wartość 37 mbar (propan) lub 30 mbar (propan-butan) w innych krajach jest to inny zakres w zależności od gazu tam występującego np. 50 mbar.

Czy wystarczy zmienić reduktor?

Nie. Reduktor jest w pewnym sensie bezpiecznikiem który nie pozwoli na wciśnięcie do grilla większego ciśnienia gazu niż mogą wytrzymać jego podzespoły. Zakładając że mamy reduktor 50 mbar i zastępujemy go 30 mbar otrzymamy mniejsze ciśnienie na sprzęt. Można by było stwierdzić że palniki będą paliły się słabiej i osiągniemy niższą temperaturę. Przy założeniu że maksymalnie wykorzystamy gaz przepuszczony przez reduktor a wymiany dokonamy w Niemczech lub Austrii bo tam występują reduktory 50 mbar taki efekt otrzymamy. Nasz gaz G30 3B/P jest bardziej kaloryczny i dlatego nie potrzeba tak dużego ciśnienia żeby osiągnąć taką samą temperaturę co przekłada się na to że głównymi reduktorami stosowanymi w grillach, parasolach grzewczych czy wędzarniach są 37 mbar.

Co jeszcze musiałbym wymienić?

Kolejną rzeczą do wymiany są dysze. W zależności od rodzaju gazu i urządzenia mają one inną średnicę, skok gwintu, długość a nawet kierunek wkręcania. Jest to pewna trudność ponieważ dysza kupiona w Polsce może nie pasować do grilla z Kanady ze względu na powyższe różnice. Możemy oczywiście podejmować próby gwintowania zaworów ale pamiętajmy że to bardzo łatwopalny gaz i potrzeba dużo precyzji oraz specjalistycznego sprzętu do sprawdzenia szczelności. Taka dyszka niby niewielki element grilla musi być dopasowana do mocy palnika tak żeby kontrolować temperaturę w całym zakresie. Jeżeli nie wymienimy dysz następstwem może być szybsze zużycie palników lub nawet wypaczenie się elementów grilla ze względu na bardzo wysoką temperaturę w nim panującą. Niemożliwym może stać się powolne grillowanie czy wędzenie w niskich temperaturach ponieważ zbyt dużo gazu będzie spalane w jednym momencie.

Czy warto kupować grilla za granicą?

W pierwszej kolejności należy jednak postawić na bezpieczeństwo. Przeróbki we własnym zakresie mogą skończyć się bardzo źle dla nas i osób znajdujących się w najbliższej okolicy. Ponieważ sprzedawane przez nas grille mają wszelkie atesty i produkowane są na polski rynek polecam jednak zakup w naszym kraju. Z doświadczenia również mogę stwierdzić że wymiana podzespołów w większości przypadków może okazać się dosyć kosztowna i nie do końca przynieść pożądany efekt. Nie chcę tu nikogo na siłę przekonywać ponieważ każdy ma swój rozum i co bym nie robił takie przypadki że ktoś kupi gdzieś indziej będą się zdarzały. Trzeba po prostu zadać sobie pytanie czy mamy kwalifikacje i jesteśmy w stanie bezpiecznie wykonać podstawowe modyfikacje biorąc pod uwagę że w naszym kraju raczej ciężko o części zamienne do grilli zagranicznych, czy też używamy nie w pełni sprawnego grilla. Poza tym gwarancja dotyczy przeważnie modeli kupionych u nas w kraju i tych zagranicznych już nie obejmuje. Decyzja należy do Państwa.

Podsumowanie

Żeby napisać te kilka zdań spędziłem sporo czasu na różnych stronach i przeczytałem kilka prac ludzi którzy się na ten temat znają. Żeby w pełni zrozumieć zagadnienie potrzeba sporo czasu do nauki i dlatego nie polecam eksperymentów na podstawie wpisów na forach internetowych. Powyższe informacje też potraktujcie proszę jako bardzo ogólnikowe ponieważ można by tu napisać pracę dyplomową na temat samego gazu. Chodziło mi tylko o to żeby wskazać różnice wynikające z nieprzemyślanych zakupów ponieważ nigdzie indziej nikt o tym jeszcze nie napisał.

Komentarze do wpisu (1)

1 lutego 2022

Super artykuł... Uratował mnie przed kupnem drogiego (trochę tańszego) A co gorsza niebezpiecznego w połączeniu z naszym gazem 37mbar grilla z zagranicy Dziękuję

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl