Produkt dnia
Wędzarnia domowa automatyczna Borniak UW-70 analogowa
Wędzarnia domowa automatyczna Borniak UW-70 analogowa
2 339,00 zł
Producenci
Jaki grill gazowy? Piekarnik i jego konstrukcja 0
Jaki grill gazowy? Piekarnik i jego konstrukcja

Piekarnik jest jednym z ważniejszych elementów grilla gazowego. To od niego zależy czy temperatura panująca w środku będzie odpowiednia do przyrządzenia potraw. Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez użytkowników którzy wymienili grill węglowy na gazowy jest grillowanie z otwartą pokrywą. Sprawia to że potrawy nie są równo opiekane i wpływa na większe zużycie gazu. Piekarnik grilla powinien być w jak największym stopniu zamknięty żeby po otworzeniu nie powstał efekt komina ponieważ wiatr wystudzi wszystko co znajduje się w środku. Dolna część powinna być zabudowana lub zamknięta przez tacę do ociekania tłuszczu. Dzięki temu ilość powietrza która przepłynie podczas przewracania potraw minimalnie wpłynie na ciepłotę rusztów czy aromatyzerów które potem wraz z palnikami momentalnie nagrzeją grilla do pierwotnej temperatury. Oczywiście im więcej materiału zostanie zużyte do produkcji tym wyższa będzie cena całego urządzenia ale i efekt grillowania będzie lepszy.

Dolna konstrukcja grilla to zazwyczaj jeden odlew w dolnej części zamknięty z otworami do odprowadzania tłuszczu lub dużą tacą na skapujące soki którą można wyjąć i w prosty sposób wyczyścić. Jeżeli po otwarciu piekarnika zobaczycie Państwo trawnik to proponuje rozważenie innego zakupu.

dwa rodzaje piekarników grilli gazowych 

Piekarnik grilla może być wykonany z odlewu np. duraluminium z dodatkiem krzemu. Jest to jedno z lepszych rozwiązań ponieważ brak jest łączeń które mogą się rozszczelnić pod wpływem ciepła. Wyższe modele zdobione są szlachetną stalą nierdzewną. Materiały wykorzystane do produkcji potrafią być na tyle wytrzymałe że producenci oferują bardzo długie gwarancje sięgające nawet żywotności całego grilla .

Piekarnik wykonany z odlewu oraz taki sam piekarnik zdobiony stalą szlachetną

Kolejnym rozwiązaniem są piekarniki których pokrywy wykonane są z podwójnej warstwy stali szlachetnej którą można polakierować na różne kolory wytrzymałą na wysokie temperatury i warunki atmosferyczne farbą epoksydową. Wspomnieć tu muszę że stal szlachetna dzieli się na różne grupy i podkategorie charakteryzujące się innymi parametrami i oczywiście ceną. Jeżeli będziemy wybierać grilla gazowego z taką pokrywą zwróćmy uwagę na okres gwarancji bo to on właśnie będzie wykładnikiem zastosowanego materiału. Taką właśnie pokrywę znajdziemy w wysokiej jakości grillach oraz najwyższych modelach dostępnych na rynku ponieważ charakteryzują się doskonałym wyglądem i wysoką wytrzymałością.

Grille gazowe pokryte stalą szlachetną

Na rynku znajdziemy również grille klasy średniej gdzie zastosowana jest pojedyncza blacha lub troszkę cieńszy odlew. Osobiście sam używałem takiego grilla na początku mojej przygody z tymi urządzeniami. Jeżeli jesteś użytkownikiem grilla węglowego i chcesz sprawdzić jakie są różnice smakowe i użytkowe jest to grill dla Ciebie. W dalszym ciągu jest to grill który ma swoje miejsce w moim garażu i w przypadku większych imprez jest nieocenionym wsparciem. Trzeba jednak zaznaczyć że tak samo szybko się wychładza jak uzyskuje temperaturę. Jedną z podstawowych potraw którą na nim przyrządzam jest kurczak na stojaku ponieważ nie wymaga tak częstego doglądania jak np. polędwiczki. Zapobiegam tym samym wychładzaniu poprzez częste otwieranie pokrywy. Oczywiście w porównaniu do otwartych grilli nadal uważam że sprawdzi się doskonale i doskonale poradzi sobie z każdą potrawą natomiast w zimne wieczory już nie powalczymy. W przypadku małych grilli trzeba zdawać sobie sprawę że nie wszystkie akcesoria się w nich zmieszczą.Jest to dobry sprzęt na start natomiast w dłuższej perspektywie na pewno będziemy pragnąć czegoś większego i lepszego.

Pojedyńcze podstawowe piekarniki grilli

Rączka piekarnika każdego grilla gazowego powinna być wykonana z materiału który nie będzie się nagrzewał aby w prosty sposób można było w każdym momencie podnieść pokrywę. Tutaj niespodzianki raczej nie będzie ponieważ producenci bardzo o to dbają ale warto dopytać zwłaszcza przy zakupie tych tańszych wersji.

rączki grilli z termiczną izolacją

Mam nadzieję że chociaż troszkę naświetliłem na co należy zwrócić uwagę. Oczywiście to jakiego grilla Państwo zakupią w największej mierze będzie zależeć od wymagań lub warunków panujących w ogrodzie. Mimo wszystko zachęcam do zapoznania się z budową grilli gazowych. Piszcie pytania a ja postaram się przygotować odpowiedzi.

 

Część trzecia : Palniki w grillu gazowym

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl