Produkt dnia
Producenci
Ogólne zalety grilla gazowego 0
Ogólne zalety grilla gazowego

Napisałem poniższy artykuł ponieważ skacząc po forach nie znalazłem nikogo kto wypowiedział się w sposób wystarczający na temat grilli gazowych. Jestem ich pasjonatem, użytkownikiem i przypuszczam że mogę w tej kwestii dużo wyjaśnić. Większość z Was jeżeli czyta ten artykuł zadaje sobie pytanie który grill, jakiej marki, gazowy, węglowy czy elektryczny?.

Z tym ostatnim nie miałem jeszcze do czynienia ponieważ przedłużacz w moim ogrodzie nie będzie ładnie wyglądał a węglowy dawno zamieniłem na gazowy i w ten sposób zaczęła się moja przygoda z grillami gazowymi. Nie będę tu porównywał marek grilli tylko przedstawię na co trzeba zwrócić uwagę.

Po tym wstępie przejdźmy do meritum.

Grill gazowy osiągnie temperaturę ok 200 stopni w ciągu 12 minut. Dla osób zapracowanych może to być przewaga nad grillami węglowymi. Sprzątania jest znacznie mniej a czyszczenie grilla sprowadza się jedynie do wypalania. Nie ma konieczności stosowania rozpałek (przeważnie chemicznych) ponieważ zapalimy go jednym przyciskiem zapalarki. Może on również stanąć w takim miejscu w ogrodzie gdzie nie znajduje się źródło prądu. Mobilność też jest jego zaletą chociaż pojawia się coraz więcej modeli grilli pod zabudowę montowanych w wyspach co świadczy o zapotrzebowaniu również na takie urządzenia. Znajdziemy również grille które są zasilane gazem ziemnym lecz są to w obecnej chwili nieliczne modele.

Jedzenie z grilla gazowego będzie zdrowsze co nie oznacza że z węglowego nie uzyskamy takiego samego efektu, natomiast nie na grillu z hipermarketu i nie na węglu ze stacji benzynowej. Niestety koszty takiego grillowania będą wyższe niż na grillu gazowym i grille takie są stosowane głównie przez profesjonalistów w wykwintnych restauracjach (np. Big Green Egg). Oczywiście zawsze znajdzie się osoba która wskaże zalety grilla węglowego natomiast ja piszę o swoich odczuciach i funkcjach które przekonały mnie do grilla gazowego. Zarówno gaz jak i węgiel zakupimy wszędzie chociaż z tym drugim po sezonie może być troszkę gorzej. Grill gazowy znajduje uznanie w oczach ludzi którzy w domu mają wszystko na prąd ponieważ w przypadku jego braku pozwoli na przygotowanie ciepłego posiłku czy nawet zagotowanie wody na herbatę.

Co do kwestii technicznych grilli gazowych musimy wziąć pod uwagę budowę piekarnika żeby utrzymywała temperaturę co jest bardzo ważne w grillowaniu zimą oraz w chłodniejsze wieczory. Ruszta żeliwne po nagrzaniu powoli się wystudzają, aromatyzery w środku równo rozprowadzają temperaturę i oddają część odparowanych sosów do potraw co powoduje że ich smak jest taki sam jak z grilla węglowego a jednocześnie izolują je od ognia. W tym miejscu pojawiają się pytania co z lawą wulkaniczną?. Jej funkcję spełniają właśnie aromatyzery.

Niestety nie każdy dysponuje budżetem na kupno grilla z wyższej półki i będzie musiał rozważyć czy warto rezygnować z pewnych zalet droższych rozwiązań i kupić grilla tańszego czy może dozbierać na coś lepszego. Tak czy inaczej już zapraszam na kolejną część lektury o grillach gazowych. W kolejnych wpisach będę starał się przekazać cząstkę wiedzy o najważniejszych elementach grilli gazowych na które warto zwrócić uwagę. Proszę również o pytania na biuro@polgrill.pl ponieważ grilla gazowego używam już od 11 lat i niektóre rzeczy które są dla mnie oczywiste mogą być znakiem zapytania dla Państwa.

 

Piekarnik jeden z ważniejszych elementów grilla 

Palniki w grillu gazowym

Mobilna szafka grilla - obiektywna ocena

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl