
Pochodzenie markowych grilli gazowych to w dużej mierze Canada lub Stany Zjednoczone. W krajach tych butla ma trochę inny kształt i jest niższa oraz bardziej pękata. Niestety nie każdy producent zadbał o to aby szafki grilli eksportowanych na polski rynek były zmodyfikowane pod naszą krajową standardową 11-tkę. W tym momencie jedyną firmą która to robi jest Broil King. Niektóre grille Landmanna również doczekały się takiej modyfikacji ale nie dotyczy to jeszcze wszystkich modeli. Oczywiście można sobie z tym poradzić kupując butlę mniejszą Nano lub Dom Gas natomiast musimy pamiętać że przepustowość ich reduktorów to max. 1,5 kg/h co nie wystarczy dla większych grili gazowych. Ich dodatkowe zabezpieczenie może spowodować że przy większym poborze gaz zostanie odcięty i całkowicie uniemożliwi grillowanie (więcej informacji Marcin tel: 512 922 386). W standardowym reduktorze do zwykłej 11-tki efekt taki nie występuje pomimo tej samej przepustowości. Butle te charakteryzują się również mniejszą pojemnością oraz dostępne są tylko w wybranych punktach sprzedaży o czym trzeba pamiętać ponieważ butla NANO jest o 40% mniejsza. Te wszystkie elementy sprawiają że warto przyjrzeć się szafce grilla i brać ją pod uwagę podczas wyboru nowego modelu.
Kolejna sprawa to kółka. Większość firm instaluje cztery jednakowe kółeczka do przemieszczania grilla. Zazwyczaj wszystkie są blokowane a w dwóch przednich znajdziemy pokrętła do poziomowania. Grill gazowy osadzony na takiej szafce bez trudności przestawimy na gładkim tarasie. Prezentuje się bardzo dobrze ponieważ kółka są zazwyczaj mało widoczne.
Zauważmy jednak że przemieszczanie grilla z takim rozwiązaniem po nierównym podłożu lub trawniku staje się niemal niemożliwe. To nie jest węglówka którą weźmiemy pod ramię i zaniesiemy w drugi róg ogrodu ponieważ nie rzadko grille te ważą w granicach 70 - 100 kg. Standardem jest ok 60 kg. Warto zastanowić się nad tym faktem i rozważyć model który na jednej osi ma większe koła.
Materiał z jakiego wykonana jest szafka zależy od producenta. W przypadku lepszych marek można powiedzieć że wytrzymują długie lata. Co do tych tańszych grilli na pewno będzie gorzej i wszystko będzie zależało od miejsca przechowywania oraz zakrywania grilla pokrowcem.
Są to wg. mnie najważniejsze wady i zalety. Jak widać nie jest to jakaś skomplikowana konstrukcja i szafki grilli gazowych różnią się kilkoma elementami natomiast niektóre z nich uważam za kluczowe podczas wyboru grilla do mojego ogrodu. Proszę o pytania na które chętnie odpowiem biuro@polgrill.pl.